ΠΜΣ «Ενεργειακά Συστήματα»

Το MSc "in Energy Systems", Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στα Ενεργειακά Συστήματα (ΦΕΚ3576/2014 Τεύχος Β), προσφέρεται για 13η χρονιά από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής (ΠΑ.Δ.Α. - πρώην ΤΕΙ Πειραιά), σε συνεργασία με το Heriot-Watt University (School of Engineering & Physical Sciences), ένα από τα πιο ιστορικά και αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια της Μεγάλης Βρετανίας (το οποίο κατέχει την 8η θέση (μεταξύ 67) στο βαθμολογικό πίνακα της Guardian του 2019 στις σχολές Mηχανολόγων Μηχανικών των Πανεπιστημίων της χώρας).

CharacteristicPic1

Το Πρόγραμμα προσφέρει ολοκληρωμένη Θεωρητική και Εργαστηριακή εκπαίδευση στα πλέον επίκαιρα θέματα της Ενέργειας όπως: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας-Αιολικές - Φωτοβολταϊκές Εγκαταστάσεις, Ενεργειακή Διαχείριση Κτιρίων, Υβριδικά Ενεργειακά Συστήματα, Αποθήκευση Ενέργειας, Δίκτυα και Προοπτικές Εφαρμογών Φυσικού Αερίου, Οικονομική Αξιολόγηση Ενεργειακών Έργων, Εκτίμηση Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, Αριστοποίηση Ενεργειακών Λύσεων.

Το εν λόγω ΠΜΣ (που αποτελεί εξέλιξη του καθιερωμένου από το 2006 MSc in Energy) προσφέρει αφενός νέα σύγχρονα μαθήματα αφετέρου τη δυνατότητα στους φοιτητές του, μετά την παρακολούθηση των σύγχρονων ενεργειακών μαθημάτων του πρώτου έτους, να προσαρμόσουν το Πρόγραμμα Σπουδών τους στα ερευνητικά και επαγγελματικά τους ενδιαφέροντα, επιλέγοντας στο δεύτερο έτος μεταξύ δύο κατευθύνσεων:

β) Τις Τεχνολογίες Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας - Renewable Energy Technologies (με ειδικότερο αντικείμενο μελέτης και εμβάθυνσης στις εφαρμογές της αιολικής και της ηλιακής ενέργειας).

CharacteristicPic2

Η επιτυχής ολοκλήρωση του ΠΜΣ οδηγεί στην απονομή του μεταπτυχιακού διπλώματος "MSc in Energy Systems - Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στα Ενεργειακά Συστήματα" από τα συνεργαζόμενα Ιδρύματα ΠΑ.Δ.Α. και Heriot Watt University.

Πληροφορίες

Λεπτομερείς πληροφορίες για το Πρόγραμμα στους ιστοτόπους: http://mscenergysystems.teipir.gr  & www.sealab.gr
Τηλεφωνική επικοινωνία: 210-5381020, Τηλ/Φαξ: 210-5381493, Φαξ: 210-5381467
(Δευτέρα - Παρασκευή, 09:00-17:00, Σάββατο, 09:00-14:00)
Εmail: msc_energy@sealab.gr, sealab@gdias.teipir.gr
Υπεύθυνος Προγράμματος: Δρ Ι.Κ. Καλδέλλης

Κατεβάστε εδώ τον αναλυτικό οδηγό του προγράμματος.