ΔΠΜΣ «Άθληση και Υγεία»

Τo Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Άθληση και Υγεία», των τμημάτων Ιατρικής & Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, που πραγματοποιείται στην Ελληνική γλώσσα, για το πανεπιστημιακό έτος 2018-2019, θα δεχθεί υποψήφιους για εγγραφή σε δύο γνωστικές κατευθύνσεις:

• Αθλητιατρική
  • Άσκηση και Σωματική Υγεία

Στο Δ.Π.Μ.Σ. για την απόκτηση του Μ.Δ.Ε. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της ημεδαπής ή ισότιμων αναγνωρισμένων Τμημάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι της Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, ως εξής:

• Πτυχιούχοι Ιατρικής
  • Πτυχιούχοι Τ.Ε.Φ.Α.Α.
  • Πτυχιούχοι Φυσικοθεραπείας και Νοσηλευτικής Α.Τ.Ε.Ι.
  • Πτυχιούχοι άλλων Τμημάτων Α.Ε.Ι. και Α.Τ.Ε.Ι.

Την κατεύθυνση του Μ.Δ.Ε. «Αθλητιατρική» δύναται να την παρακολουθήσουν μόνο πτυχιούχοι Ιατρικής, ενώ την κατεύθυνση «Άσκηση και Σωματική Υγεία» δύναται να την παρακολουθήσουν όλοι οι πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. και Α.Τ.Ε.Ι.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. εισάγονται συνολικά σαράντα (40) μεταπτυχιακοί φοιτητές κατ’ ανώτατο αριθμό, είκοσι (20) ανά κατεύθυνση. Καθ’ υπέρβαση του προβλεπόμενου αριθμού εισακτέων γίνονται δεκτοί στο Δ.Π.Μ.Σ. ένας/μία (1) υπότροφος/-η του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) που πέτυχε στο σχετικό διαγωνισμό μεταπτυχιακών σπουδών εσωτερικού του γνωστικού αντικειμένου του Δ.Π.Μ.Σ. και ένας/μία (1) αλλοδαπός/-ή υπότροφος του Ελληνικού Κράτους.

Το 95% του συνόλου των προβλεπόμενων θέσεων (38 φοιτητές) καταλαμβάνεται από πτυχιούχους των Ιατρικών Σχολών, Τ.Ε.Φ.Α.Α., Α.Τ.Ε.Ι. Φυσικοθεραπείας και Α.Τ.Ε.Ι. Νοσηλευτικής της ημεδαπής, καθώς και της αλλοδαπής που έχουν αποκτήσει την ισοτιμία μέχρι την ημέρα κατάθεσης των δικαιολογητικών. Το υπόλοιπο 5% των θέσεων (2 φοιτητές) υπάρχει η δυνατότητα να καταληφθεί και από πτυχιούχους άλλων Τμημάτων και αφορά μόνο την κατεύθυνση του Δ.Π.Μ.Σ. “Άσκηση και Σωματική Υγεία”.

Κατεβάστε την προκύρηξη εδώ

Στοιχεία επικοινωνίας: