ΠΜΣ «Βιοοικονομία: Βιοτεχνολογία και Δίκαιο» - ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

H Σχολή Ανθρωπιστικών, Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημιακού Κέντρου Διεθνών Προγραμμάτων Σπουδών του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) στο αντικείμενο «Βιοοικονομία: Βιοτεχνολογία και Δίκαιο» (MSc in Bioeconomy: Biotechnology and Law) για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021. Η διδασκαλία των μαθημάτων των Προγραμμάτων Σπουδών γίνεται αποκλειστικά στην αγγλική γλώσσα, ενώ το Π.Μ.Σ. «Βιοοικονομία: Βιοτεχνολογία και Δίκαιο» (MSc in Bioeconomy: Biotechnology and Law) θα διεξαχθεί μέσω ευέλικτων μορφών μάθησης που θα συνδυάζουν την παραδοσιακή πρόσωπο με πρόσωπο διδασκαλία με την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση.

Οι μεταπτυχιακές σπουδές στο παραπάνω Π.Μ.Σ. οδηγούν στη λήψη Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) και η διάρκειά τους είναι συνάρτηση της κατεύθυνσης που θα επιλέξουν οι φοιτητές. Αυτή προσδιορίζεται από τη φύση της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας (μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία ή ερευνητική μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία) που θα εκπονήσουν. Για τους φοιτητές πλήρους φοίτησης που επιλέγουν την εκπόνηση μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας η διάρκεια φοίτησης περιλαμβάνει δύο εξάμηνα διδασκαλίας και ένα εξάμηνο για την ολοκλήρωση της διπλωματικής εργασίας. Για τους φοιτητές πλήρους φοίτησης που επιλέγουν να εκπονήσουν ερευνητική μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία, η χρονική διάρκεια περιλαμβάνει δύο εξάμηνα διδασκαλίας και δύο εξάμηνα για την ολοκλήρωση της ερευνητικής μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας. Για όσους φοιτητές επιθυμούν, κατόπιν σχετικής αίτησης τους παρέχεται η δυνατότητα μερικής φοίτησης. Η χρονική διάρκεια στην περίπτωση μερικής φοίτησης διπλασιάζεται.

Στα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος γίνονται δεκτοί, μετά από επιλογή, πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι τμημάτων Α.Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 4485/2017 και 4610/2019, όπως εκάστοτε ισχύουν.

Το Π.Μ.Σ. «Βιοοικονομία: Βιοτεχνολογία και Δίκαιο» (MSc in Bioeconomy: Biotechnology and Law) είναι διεπιστημονικό και έχει κυρίως πρακτικό στόχο. Προσφέρει τεχνολογική, νομική και διαχειριστική εξειδίκευση, άμεσα χρηστική τόσο στα νομικά επαγγέλματα, όσο και στα επαγγέλματα επιστημών και τεχνολογίας, που αφορά το αντικείμενό του. Συγκεκριμένα στοχεύει σε τομείς, όπως: οι μονάδες υγείας, η βιομηχανία φαρμάκων και ιατρικών μηχανημάτων, η βιομηχανία τροφίμων, βιομηχανία γεωργικών μη βρώσιμων προϊόντων, χημική βιομηχανία, ο τομέας της έρευνας (ερευνητικά κέντρα, πανεπιστήμια), δικηγόρους και managers που δραστηριοποιούνται στους παραπάνω τομείς (π.χ. νομικούς ή τεχνικούς συμβούλους εταιρειών). Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε φοιτητές και σε στελέχη επιχειρήσεων ή οργανισμών που επιθυμούν να αποκτήσουν εξειδικευμένες γνώσεις στα εν λόγω πεδία.

1. Η επιλογή των Μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας και τη συνάφεια του γνωστικού αντικειμένου των προπτυχιακών σπουδών κάθε υποψήφιου με το επιστημονικό πεδίο του Π.Μ.Σ., το βαθμό του διπλώματος ή πτυχίου, την επίδοση στη διπλωματική εργασία και σε προπτυχιακά μαθήματα συναφή με το Π.Μ.Σ., την πιστοποιημένη γνώση της αγγλικής γλώσσας, το βιογραφικό σημείωμα του υποψήφιου και τις συστατικές επιστολές.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν αίτηση μέχρι 1 Νοεμβρίου 2020 (ή μέχρι την κάλυψη των θέσεων), ακολουθώντας τις οδηγίες που βρίσκονται στον σύνδεσμο http://www.ihu.edu.gr/index.php/admissions.html. Κατά την υποβολή αίτησης οι υποψήφιοι καλούνται να επισυνάψουν τα παρακάτω:

1. Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα (CV)
  2. Αντίγραφο διπλώματος ή πτυχίου (με ακριβή βαθμό),
  3. Αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας
  4. Πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας προσκομίζοντας έναν από τους παρακάτω τίτλους απόδειξης πολύ καλής γνώσης της αγγλικής γλώσσας: IELTS (6.5 και άνω), TOEFL (90 και άνω), TOEIC (850 και άνω). Ελλείψει αυτών, δεκτά γίνονται και άλλα πτυχία που αποδεικνύουν όμως άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας όπως αυτά εξειδικεύονται από τον ΑΣΕΠ. Οι ενδιαφερόμενοι που δεν κατέχουν ανάλογο πιστοποιητικό μπορούν να υποβάλουν αίτηση αλλά για να τους επιτραπεί να ξεκινήσουν το Π.Μ.Σ. θα πρέπει να υποβάλουν το πιστοποιητικό έως 1 Νοεμβρίου 2020.
  5.  συστατικές επιστολές που να καταδεικνύουν την καταλληλότητα του υποψηφίου για το ΠΜΣ σε κλειστούς υπογεγραμμένους και σφραγισμένους φακέλους. Εναλλακτικά, οι αξιολογητές μπορούν να αποστείλουν κατευθείαν τις ενυπόγραφες συστατικές επιστολές στο e-mail infoseba@ihu.edu.gr από τον προσωπικό λογαριασμό email που διατηρούν στο φορέα/ίδρυμα στο οποίο εργάζονται.
  6. Δύο φωτογραφίες μεγέθους διαβατηρίου

Πρόσθετες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων παρέχονται από τη Γραμματεία και τους Υπεύθυνους των Προγραμμάτων (Programme Μanagers) της Σχολής Ανθρωπιστικών, Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημιακού Κέντρου Διεθνών Προγραμμάτων Σπουδών του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος (τηλ. 2310 807529/526, email: infoseba@ihu.edu.gr).